Co je ASTIGMATISMUS a co když ho máte i Vy?

Co je to vada zraku?

V dnešním světě poznamenaném neustálým technickým pokrokem jsou naše oči dennodenně přetěžovány během práce na počítači, sledování TV nebo třeba za volantem. I zdravé oči se pak snadno unaví. K únavě očí jsou jsou náchylnější lidé se špatným zrakem a zejména ti, kteří používají nedostatečnou korekci nebo pomůcky na korekci zraku nenosí vůbec. Lidé se špatným zrakem nanamáhají své oči především při pozorování vzdálených nebo blízkých objektů, což je důvodem častějších bolestí hlavy.

 

ASTIGMATISMUS

Astigmatismus, nebo také korekce s cylindrem, cylindrická korekce, patří mezi běžné oční vady a projevuje se rozmazaným či zkresleným vidění na všechny vzdálenosti. Může postihovat lidi v kterémkoliv věku a bývá často spojený s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.

Náhled dvou stejných obrázků s dívkou v parku. Vlevo je obrázek rozostřený, jak ho vidí lidé s Astigmatismem. Vpravo je ostrý.

+Co způsobuje astigmatismus?

Obraz okolního světa, který oko přenáší do mozku, je ostrý jen v případě, že se paprsky světla sbíhají přesně na sítnici vašeho oka.

V případě astigmatismu je tvar povrchu oka (rohovky) případně oční čočky nepravidelný. Místo tvaru ideální koule totiž má oko tvar podobný spíše ragbyovému míči. Následkem toho se paprsky světla nesbíhají na sítnici a pozorovaný objekt se jeví rozmazaný či v určitém směru zkreslený.

+Jaké jsou příznaky astigmatismu?
+Jak poznám, že mám astigmatismus?

Udělejte si doma jednoduchý test astigmatismu

Kolečko s paprsky, pomoci kterého lze udělat test na astigmatismus
Postupujte v následujících pěti krocích:
  1. Nosíte-li brýle nebo kontaktní čočky, nasaďte si je na oči.
  2. Posaďte se tak, aby byly vaše oči vzdálené od monitoru přibližně 35 cm..
  3. Zakryjte si rukou jedno oko a zadívejte se na obrázek.
  4. Zkontrolujte, jak jednotlivé čáry na obrázku vidíte (zda jsou všechny stejně tmavé a ostré).
  5. Stejný postup zopakujte i u  druhého oka.

Co výsledek znamená?

Pokud se vám všechny čáry jeví ostré a stejnoměrně tmavé, je vše v pořádku a astigmatismus pravděpodobně nemáte. Pokud se vám však některé čáry jeví ostře a tmavě a jiné naopak lehce rozmazaně či světleji, je možné, že astigmatismus máte. Ať už je výsledek jakýkoliv, pro potvrzení diagnózy bude potřeba absolvovat odborný test u očního specialisty.

+Způsoby korekce astigmatismu?

Kontaktní čočky ACUVUE® pro astigmatismus

Pro zajištění účinné korekce astigmatismu kontaktními čočkami je naprosto nezbytné, aby čočky na oku nerotovaly, nenatáčely se a aby zůstávaly vůči osám očí ve správné pozici, ať směřujete pohled vašich očí nahoru, dolů či kamkoliv jinam, a bez ohledu na to, v jaké pozici se nachází vaše hlava a vaše tělo. Kontaktní čočky ACUVUE® mají jedinečnou schopnost na oku zůstávat stále v té správné pozici díky unikátnímu designu nazývaného Accelerated Stabilisation Design™ (ASD) nebo-li Systém zrychlené stabilizace. ASD využívá přirozeného tlaku očních víček při každém mrknutí k udržování čočky ve správné poloze a to bez ohledu na pohyby očí a hlavy. Vaše vidění je tak ostré a stabilní v každém okamžiku. Tento design je unikátní pro kontaktní čočky ACUVUE® a v žádných jiných čočkách tento účinný stabilizační systém nenajdete.

Chcete-li nosit kontaktní čočky ACUVUE® s ASD, Accelerated Stabilisation Design™, můžete zvolit:

Jak získat zdarma1 zkušební pár kontatkních čoček ACUVUE® zjistíte zde.

Pro více informací o astigmatismu (korekci s cylindrem) a kontaktních čočkách ACUVUE® pro astigmatismus si můžete stáhnout naši příručku ve formátu PDF.

Převzato, zdroj: https://www.acuvue.cz/zdravi-oci/astigmatismus